Saç Ekimi Öncesi İşlemler

sac-ekimi-oncesi

Operasyondan bir-iki hafta öncesinden itibaren

 • Sizden isteyeceğimiz: tam kan sayımı, HIV, Hepatit belirteçleri, kanama-pıhtılaşma zamanı gibi testleri önerdiğimiz laboratuarlarda veya sizin için uygun olan ama güvenilir laboratuarlarda yaptırıp bize ulaştırın
 • İşlemden iki hafta öncesinden başlayarak Aspirin ve diğer anti-inflamatuar ilaçları, balık yağı ve omega-3 ve omega-6 içeren ürünleri kullanmayı bırakınız. Bu ürünler kanama eğilimini artırarak yapılacak işlemde kanama riskini artırırlar.
 • İşlemden bir hafta öncesinden başlayarak B ve E vitamini içeren ilaçların tüketimini de kesiniz. Çünkü bu vitaminler de kanama eğilimini artırmaktadır.
 • Kan sulandırıcı olarak kullanılan Coumadin veya Heparin gibi ilaçlar kullanıyorsanız, bu ilaçların da işlemden önce kesilmesi gerekir.Bu konuyu doktorunuza mutlaka sorunuz.
 • Saç artırıcı olarak MINOXIDIL içeren ilaçlar kullanıyorsanız,ilacı kesiniz.Çünkü Minoxidil damar genişletici bir ilaçtır ve kanamayı artırır.Tekrar ne zaman başlıyacağınız konusunda doktorunuza danışınız.
 • Sigara ve diğer tütün ürünleri damarların büzüşmesine neden oldukları için saçlı deriye giden kanın azalmasına neden olurlar. Ayrıca sigara dumanındaki karbon monoksit kanın oksijen taşıma kapasitesini azaltır. Bu faktörler saç naklinden sonraki iyileşme sürecini olumsuz etkiler. Tüm bunlar göz önüne alındığında işlemden önceki bir hafta ve işlemden sonraki iki hafta boyunca sigara içmemeniz yerinde olacaktır. Tabii ki ideali hiç sigara içmemektir.
 • İşlemden önceki üç gün alkol almayınız. Alkol kanamayı artırabilir.
 • Kullanmakta olduğunuz ilaçları bize görüşme aşamasında iken bildirirseniz gerekli ayarlamalar yapılabilir. Tansiyon ilacı kullanıyorsanız bu ilacı almaya operasyon günü de dâhil olmak üzere devam ediniz.
 • FUT tekniği ile işlem yapılacak olanların işlemden iki hafta kadar önce saçlarını kestirmeleri; arka ve yan taraftaki saçları uzun bırakmaları doğru olacaktır. Böylece nakil için saç alınan bölgeye konulan dikişler gizli kalacaktır.
 • Saçlarınızı boyatıyorsanız, bu işlemi operasyondan önceki hafta içinde yaptırmayınız. Saç boyası saç ekimini zorlaştırabilmektedir.

Operasyon Günü

 • Operasyonun yapılacağı günün sabahında duş alınız ve saçlarınızı standart bir şampuanla yıkayınız. Saçınıza sprey, jel veya başka herhangi bir şey sürmeyiniz. Peruk kullanıyorsanız çıkarınız ve size izin verilene kadar kullanmayınız.
 • Rahat kıyafetler giyiniz, önü düğmeli kıyafetleri tercih ediniz. Başınızdan geçirilerek giyilen kazaklar işlem sonrası giyilirken, ekilmiş olan saçların yerinden çıkmalarına neden olabilir.
 • İşlem sabah yapılacaksa, kahvaltınızı yapınız. Öğlen yemeği ve atıştırmalıklar bizim tarafımızdan sağlanacaktır. Eğer işlem öğleden sonrası için planlanmış ise öğlen yemeğinizi yiyerek geliniz.
 • İşlemin yapılacağı gün kafeinli içecekler (kahve, çay, kola) içmeyiniz. Kafein, işlem sırasında kullanılan ilaçlara hassasiyetinizi artırabilir.
 • İşlem sırasında kullanılan ilaçlar nedeni ile işlem sonrası geri dönüşte araba kullanmanız doğru olmayacaktır. Bu nedenle geri dönüşünüzü önceden planlayınız.

İLAÇ LİSTESİ

ALEV BI-PROFENID DOLVEN INDOCID NOTRAS ROLAN
ANDOLOR BRUFEN ECOPIRIN ISASPIN NOVAKOM ROMACOX
ANSAID CAPSIGEL EDOLAR KALODREN NOVALJIN SADRUD
APRANAKS CATAFLAM ENDOL KAMFOLIN NOVOPYRINE SESKALJIN
APROWELL CELEBREX ENDOSETIN MAJEZIK OKSAMEN SUPRAFEN
ARTRIL COUMADIN ENFLAR MAXALJIN OKSIKAM SYNDOL
ARVELES CYCLADOL ETODIN MELCAM OPON TENOKSAN
ASİNPİRİNE DEVALJIN ETOL MIYADREN PEDIFEN TILCOTIL
ASPINAL DICLOMEC EXEN MOBIC PHARMASPIRIN TILKO
ASPİRİN DIFENAK FANTAN MOTIVAL PIROKSAN TOLECTIN
ATASPIN DIKLORON FELDEN NAPROSYN PONSTAN VERALJIN
BABYPRIN DISPRIL GERALGINE NIMELID PROFENID VOLTAREN
BEN GAY DOLOREX HEPARIN NIMES RELIFEX ZELOXIM
BIOFENAC DOLPHIN IBUFEN NOROFEN ROLADOL