Saç Ekimi Hakkında Merak Ettikleriniz

sac-ekimi-sss

Ameliyattan sonra ağrılarım olacak mı?

Ameliyattan hemen sonra verici alanınızda veya ekim bölgenizde ağrı, sızlama, kaşınma, karıncalanma gibi şikayetleriniz olabilir. Bu şikayetler bir günden fazla sürmez ve doktorunuzun verdiği basit ağrı kesiciyi aldığınızda geçer.

Ya ekilen saçlar ameliyattan hemen sonra dökülürse?

Yeni ekilen saçlarınızın bir kısmı 2-3 hafta içinde dökülmeye başlayabilir. Endişelenmeyin. Bu, saç köklerinizin kan dolaşımının ameliyat sırasında kesintiye uğramasının sonucudur ve kaçınılmazdır. Bu dökülmeyi takiben yaklaşık 3 ay içinde yeni saçlarınız çıkacak ve ayda 0,8-1,5 cm’lik büyüme hızına kısa sürede ulaşacaklardır.

Ekilen saçlarım artık hiç dökülmeyecek mi?

Yeni ekilen saçlarınızın bir kısmı 2-3 hafta içinde dökülebilir. Fakat bu saç dökülmesi, önce de söylediğimiz gibi geçicidir. Öte yandan saç dökülmesi devam eden bir süreç olmasına rağmen, ekilen saçlarınız, saç dökülmesine en dayanıklı bölgenizden (başınızın arka kısmından) alındığı için bunların gelecekte dökülme riski çok düşüktür.

İstediğim saçlara ameliyattan ne kadar zaman sonra kavuşacağım?

Operasyon sonrasında ekim alanında kırmızı kabuklanmalar görülür. Hasta ekim sonrası üçüncü gün başlamak suretiyle günde bir kez başını yıkayarak bu kabuklanmayı önler. 7-10 gün içinde kabuklar tamamen dökülür ve ekim alanı iyileşir. Bu kabuklarla beraber ekim yapılan saçlar da dökülür. Ekilen saçlarınız ameliyattan hemen sonra “dinlenme dönemi”ne girerler. Böylece 15 gün ila 1 ay içinde hasta ekim öncesi görünümüne döner. Daha sonra 2-3 ay kadar görünümünde bir değişiklik olmaz. Yeni saçlar 2-3 ay sonra yavaş yavaş çıkmaya başlar. Bu saçlar, ameliyatı takip eden 3 ay içinde yeniden büyümeye başlar ve ayda 0,8-1,5 cm’lik büyüme hızına kısa sürede ulaşırlar. Hastada değişim en çok 5 ve 6’ncı aylarda görülür. Daha sonraki dönemde her ay yüzde 10’luk bir artış olur ve ekilen saçların yüzde 90’ı ekim sonrası 9’uncu ayda ortaya çıkar. Kalan yüzde 10’u da 1 yıla kadar çıkmaya devam eder. Ekilen tüm saçlarınız belli bir uzunluğa ulaştığında istediğiniz görünüme kavuşacaksınız.Tüm ekimin sonucu 1 yılda alınmış olur.

Ekilen saç “normal” saçtan farklı mıdır?

Ekilen saçlar da sizin normal saçlarınızdır. Her saç gibi normal sınırlar içinde taranabilir, yıkanabilir, şekil verilebilir ve kurutulabilir.

Saç ekiminden neler beklemeliyim?

Saç ekiminde yapılan, basitçe vücudun bir bölgesinden alınan saçların diğer bir bölgesine nakledilmesidir. Saç alınan bölge kendi üzerine kapatıldığından burada saçsız alan kalmaz. Alınan saçlar da saçsız alanı kapatacak şekilde yayılır. Ancak saç vermeye elverişli bölgesi az, saçsız alanı fazla olan hastalar birden bire sırma saçlı olmayı beklememelidirler. Bu kişilerde ancak belli bir düzelme elde edilebilir.