Saç Ekimi

sac-ekimi

Kişileri birbirinden ayıran en önemli özelliklerinden birisi de saçlarıdır. Saçlar sağlık, gençlik gibi faktörlerin bir göstergesi olarak kabul edilmişlerdir. Saçlarımızı rengi, şekli ve uzunluğuyla beğeni ve zevklerimize göre şekillendirerek dış görünümümüzü tamamlamaya çalışırız.

Yaş, ırk, cinsiyet ve hormonların durumuna göre değişik saç şekilleri meydana gelir. Örneğin Afrika’lı birinin saçları yaklaşık 3 kat dokudan meydana gelirken ve kıvrılmaya meyilliyken bu oran uzak doğulularda 11 kata kadar çıkar ve saçlar düz olma eğilimi gösterirler. Bunun nedeni saçların, doğa koşulları nedeniyle adaptasyona uğramasıdır.
Yeni doğan bebeklerde bütün kıllar aynı devrede bulunur. Bu sebeple 2-3 haftalık bebeklerde aniden saç dökülmesi görülür. 6 aydan sonra saçlar yetişkinlerin saç düzenine uyar. Aynen saç ekimi sonrasında olduğu gibi J

Saç diğer kıl kümelerine göre daha hızlı uzar. Saçın, büyüme hızı ortalama günde 0,3 mm ile 0,4 mm’dir. Her saç kılının büyüme ve duraklama devreleri birbirinden bağımsız olduğu için bir kıl büyürken diğer kıl dökülebilir. Bir kişide ortalama olarak 100.000 saç teli varlığı söz konusudur. Ortalama günlük dökülme hızı 100-150 saç teli kadardır.
Saç ekimi yaptırmaya karar verip, araştırmaya başladığınızda, saç ekimi nasıl yapılır, ağrı acı duyar mıyım, saç ekimi yaptırdığım belli olur mu gibi sorular hayli kafanızı karıştıracaktır. Oysa öncelikle saç dökülmenizin nedenlerini ortaya koyup, saç ekimi için uygun bir aday olup olmadığınıza karar vermek gerekir. Başarılı bir sonuç için sağlıklı bir saç derisinin olması kaçınılmazdır. Bu amaçla mutlaka bir uzman doktor tarafından değerlendirilmeniz gerekmektedir.

Saç dökülmesinde; erkek tipi saç dökülmesi, genetik saç dökülmesi, androgenetik alopesi (kalıtımsal erkek tip saç dökülmesi) aynı şeyi tarif etmekte kullanılan terimlerdir- erkeklerde saçlar genelde önden ve tepeden dökülür ama arka ve yan kısımlarda kalır. Erkeklerde daha sık olarak görülen saç dökülmesi, 25 yaşına kadar erkeklerin %25’ini, 40 yaşına kadar %40’ını, 50 yaşına kadar %50’sini etkiler. Saçları dökülen genç bir erkeğin öncelikle medikal tedavi alarak saç dökülmesini durdurması ardından saç ekimini düşünmesi doğru bir yaklaşım olacaktır.  Saç dökülmesi hem erkeklerde hem de kadınlarda görülebilir. Kadınlarda ise saç dökülmesi de çoğunlukla kalıtımsaldır ve saçlar genel olarak dökülmüştür.

Androgenetik alopesi (erkek tipi saç dökülmesi) teşhisi muayene ile kolayca yapılabilmekte olup, kadınlarda kalıtımsal saç dökülmesinin teşhis ettirici özel bir görünümü yoktur. Bu nedenle sebebin sadece muayene ile söylenmesi mümkün değildir. Kısaca kadınlarda altta yatan çeşitli medikal hastalıklar kalıtımsal saç dökülmesine benzer bir dökülme şekli oluşturabilir. Kadınlarda; hamilelik, jinekolojik problemler, doğum kontrol hapları, tiroid hastalığı gibi kalıtımsal olmayan birçok nedenle kaynaklanabilen saç dökülme problemleri olabilmektedir. Yani öncelik olarak saç dökülmesinin nedeninin saptanıp, tedavisinin yapılmasının ardından saç ekimi planlanmalıdır.
Kişinin uygun aday olarak belirlenmesinde diğer bir etkende, ekilecek saçların yani verici sahanın sağlıklı saç yapısına sahip olmasıdır. Erkeklerde ense bölgesi saçları androjenik hormonlara duyarlı olmadığından genetik olarak dökülmemeye kodlanmıştır. Yani bu bölgeden yapılacak olan ekim sonunda da ekilen saçlarınız dökülmeyecek anlamına gelmektedir.

Ekilecek alan açıklığı, doğal bir görünüm için ne kadar foliküler ünite gerektiği, özel bir bilgisayar programı ile hesaplanarak, alınacak saç greftlerinin miktarı belirlenir. Belirlenen miktara göre kişinin kaç seansta ekimini tamamlayacağı belirlenmektedir. Her ekim seansında, yine ense bölgesi saçlarının kalitesine göre 2000 – 3500 greft yani 3000 – 7000 saç kökü nakledilebilmektedir. Eğer, ense bölgesindeki verici saçların miktarı yeterli değilse, vücut kılları da alınarak ekim yapılabilmektedir.

Saç ekimi hangi metotla yapılmalıdır sorusuna gelince; FUT ve FUE olmak üzere iki yöntemle karşılaşırsınız. Artık terk edilen FUT yöntemi, ense saçlarını cerrahi bir kesi ile alınıp, dikişle bölgenin kapatılması ve kalıcı bir iz kalma esasına dayanan ve seans başına daha az saç nakli yapılması sonucunu getiren bir tekniktir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte bu yöntem yerini FUE (follicular unit extraction) yöntemine bırakmıştır. 2002 yılında tanımlanan FUE metodu, 2005 yılında popüler olarak kullanılmaya başlanmıştır. FUE demişken follicular unit yani folliküler ünite kavramına değinmek istiyorum. FU, saç adası olarak basitçe tanımlayabileceğim; çoğunlukla 1,2, veya 3 (nadiren 4-5) saç teli bulunduran saçın içinde büyüdüğü yapıdır. Saçın içinde bulunduğu gözenekli yapı yağ üreterek deriyi ve saçı yağlandırır. Gözenekli yapının dışında görülen kısımlarda özel kaslar yer alır. Bütün saçlarımız bu 2’li, 3’lü saçları barındıran foliküler ünitelerden oluşmaktadır.

FUE metodunda, bu saç adaları özel mikromotor adı verilen bir cihazla 0,5mm den başlayıp 1 mm ye kadar kalınlaşabilen punch uçları ile tek tek yerinden alınarak hazırlanırlar. Bu yöntemin avantajı bu işlem esnasında çıkmaktadır ki, alınan bölgede dikiş kesi olmaması, iz kalmaması ve saç yoğunluğunun azalmaması en önemli sonuçlarıdır.

Ekim yapılacak alanda slit adını verdiğimiz özel bıçaklar ile kanallar açılarak mikroskop ile ve yine mikrocerrahi aletleri kullanılarak ekim işlemi gerçekleştirilir. Saç kanallarını açmak doğal sonuç için en önemli aşamalardan bir tanesidir. Ayrıca slitlerle kanal açılması ekilen köklerde iz kalmaması avantajını da beraberinde sunar.

Ekim işlemi, hastanede sterilizasyon koşullarını gerektirir ve ameliyathanede yapılmaktadır. İşlem mikrocerrahi teknik tecrübesi ve ekipmanı gerektirdiğinden uzun sürer. Ancak saç köklerinin alındığı ve ekildiği sahalar lokal anestezi ile uyuşturulduğundan ve aynı zamanda ağızdan ve damar yoluyla verilen sakinleştirici ilaçlar kullanıldığından bu uzun süre oldukça konforlu geçmektedir.

Saç Ekimi Sonrası Saç Bakımı
Ekim sonrasında önerilere uyduğunuz taktirde beklenmedik bir sorunla karşılaşmanız olası değildir. Örneğin, ekimden hemen sonra 3 gün boyunca ağır işler, stres, spor ve cinsel ilişki gibi aktivitelerden kaçınmak gerekir. Saçların yıkanması yine önerilen özel şampuanlar ve teknikler ile yerine getirilmelidir. Birkaç gün dikkat edeceğiniz uygulamalardan sonra normal yaşantınıza dönebilirsiniz.  Şapka takarak sosyal hayatınıza devam edebilirsiniz.

Ekilen saçların ilk 3 hafta içinde dökülmesi kaçınılmazdır. Ancak bu konuda üzülmemek gerekir ki, dökülen saç kökleriniz değil, saç telleridir. Dökülmeyi takip eden haftalarda yeni köklerinizden bir daha hiç dökülmeyecek olan sağlıklı saç telleriniz çıkacak ve 3 ile 6 aylık dönem içinde bunlar giderek uzayıp kalınlaşarak görünümüz gitgide düzelecektir. 6.ayda saçlar göz dolduracak kadar gelişir. Fakat en güzel halini ekilen saçların adaptasyon sürecini tamamladıktan sonra 1 yıl içerisinde alır. Saçlar kişinin kendisine ait olduğundan aynı renk ve karakterde çıkar. Saç ekiminde var olan saç miktarı ve alınma şekli önemli olduğu kadar ekilen saçların yönü, ön saç çizgisinin doğallığı en az ekilen saç miktarı kadar önemlidir.  Saç ekiminden sonra ihtiyacınız olan tek şey sabırdır.
Kısa başlıklarda merak ettikleriniz:

Ameliyattan sonra ağrılarım olacak mı?

Ameliyattan hemen sonra verici alanınızda veya ekim bölgenizde ağrı, sızlama, kaşınma, karıncalanma gibi şikayetleriniz olabilir. Bu şikayetler bir günden fazla sürmez ve doktorunuzun verdiği basit ağrı kesiciyi aldığınızda geçer.

Ya ekilen saçlar ameliyattan hemen sonra dökülürse?

Yeni ekilen saçlarınızın bir kısmı 2-3 hafta içinde dökülmeye başlayabilir. Endişelenmeyin. Bu, saç köklerinizin kan dolaşımının ameliyat sırasında kesintiye uğramasının sonucudur ve kaçınılmazdır. Bu dökülmeyi takiben yaklaşık 3 ay içinde yeni saçlarınız çıkacak ve ayda 0,8-1,5 cm’lik büyüme hızına kısa sürede ulaşacaklardır.

Ekilen saçlarım artık hiç dökülmeyecek mi?

Yeni ekilen saçlarınızın bir kısmı 2-3 hafta içinde dökülebilir. Fakat bu saç dökülmesi, önce de söylediğimiz gibi geçicidir. Öte yandan saç dökülmesi devam eden bir süreç olmasına rağmen, ekilen saçlarınız, saç dökülmesine en dayanıklı bölgenizden (başınızın arka kısmından) alındığı için bunların gelecekte dökülme riski çok düşüktür.

İstediğim saçlara ameliyattan ne kadar zaman sonra kavuşacağım?

Operasyon sonrasında ekim alanında kırmızı kabuklanmalar görülür. Hasta ekim sonrası üçüncü gün başlamak suretiyle günde bir kez başını yıkayarak bu kabuklanmayı önler. 7-10 gün içinde kabuklar tamamen dökülür ve ekim alanı iyileşir. Bu kabuklarla beraber ekim yapılan saçlar da dökülür. Ekilen saçlarınız ameliyattan hemen sonra “dinlenme dönemi”ne girerler. Böylece 15 gün ila 1 ay içinde hasta ekim öncesi görünümüne döner. Daha sonra 2-3 ay kadar görünümünde bir değişiklik olmaz. Yeni saçlar 2-3 ay sonra yavaş yavaş çıkmaya başlar. Bu saçlar, ameliyatı takip eden 3 ay içinde yeniden büyümeye başlar ve ayda 0,8-1,5 cm’lik büyüme hızına kısa sürede ulaşırlar. Hastada değişim en çok 5 ve 6’ncı aylarda görülür. Daha sonraki dönemde her ay yüzde 10’luk bir artış olur ve ekilen saçların yüzde 90’ı ekim sonrası 9’uncu ayda ortaya çıkar. Kalan yüzde 10’u da 1 yıla kadar çıkmaya devam eder. Ekilen tüm saçlarınız belli bir uzunluğa ulaştığında istediğiniz görünüme kavuşacaksınız.Tüm ekimin sonucu 1 yılda alınmış olur.

Ekilen saç ”normal” saçtan farklı mıdır?

Ekilen saçlar da sizin normal saçlarınızdır. Her saç gibi normal sınırlar içinde taranabilir, yıkanabilir, şekil verilebilir ve kurutulabilir.

Saç ekiminden neler beklemeliyim?

Saç ekiminde yapılan, basitçe vücudun bir bölgesinden alınan saçların diğer bir bölgesine nakledilmesidir. Saç alınan bölge kendi üzerine kapatıldığından burada saçsız alan kalmaz. Alınan saçlar da saçsız alanı kapatacak şekilde yayılır. Ancak saç vermeye elverişli bölgesi az, saçsız alanı fazla olan hastalar birden bire sırma saçlı olmayı beklememelidirler. Bu kişilerde ancak belli bir düzelme elde edilebilir.